Governors area of responsibility

 

 

Northview Primary School Governing Body – September 2018

 

 

Name

Category

Appointed by

Term of Office-end date

Committee membership

Current Responsibilities

(1)

Mr David Syed

Headteacher

Ex-Officio

 

 

(1) Finance Committee

(2) Pay Review   Committee

 

(2)

Mr Mostaque Ahmed

Co-optee

Governing Body

27 November 2021

 

Finance Committee

 

 

Chair of Governors

Chair of Finance Committee

(3)

Ms Vanessa Inniss

Associate

Governing Body

27 November 2021

Pay Review Committee

 

Head’s Performance Review, Health and Safety and Foundation Stage

 

(4)

Dr Patricia Thomson

Local Authority

Local Authority

26 January 2019

Pay Review Committee

 

Child Protection, Head’s Performance Review and Race Equality

(5)

Mrs Denise O’Shea

Co-optee

Governing Body

28 September 2020

Finance Committee

 

 

 

(6)

 

Ms Mary Halion

 

Co-optee

 

Governing Body

 

24 January 2019

 

Finance Committee

 

Mathematics and RE

 

(7)

 

Ms Emma Bird

 

Co-optee 

 

Governing Body

 

24 November 2018 

 

 

Special Educational Needs/Target Setting

 

(8)

 

Ms Emma Howe

 

Co-optee

 

Local Authority

 

27 November 2021

 

 

 

 

(9) 

 

Ms Maryam Farid 

 

Parent

 

Parents 

 

23 November 2019 

 

 

 

(10)

 

Mr Kurt Ma 

 

Local Authority 

 

Local Authority

 

07 March 2020 

 

 Humanities

 

(11)

 

Ms Dinah Walker 

 

Parent 

 

Parents 

 

23 November 2020

 

 

 

(12)

 

Ms Bisharet Hussain

 

Parent 

 

Parents 

 

21 November 2020 

 

 

 

(13)

 

Ms Ieva Saulite 

 

Parent 

 

Parents 

 

27 November 2021 

 

 

 

(14)

 

Mrs Hina Javaid

 

Associate

 

Parents 

 

29 January 2022